Бебешките шампоани на Johnson & Johnson са с високо съдържание на токсични вещества
На 1 ноември изтече информация, която сериозно засяга авторитета на американския козметичен гигант Johnson & Johnson, известен с бебешките си шампоани, които не дразнят очите. Оказва се, че две от основните химически съставки са вредни за здравето. Всъщност този проблем не е от сега , а е открит преди две години. Още тогава САЩ и още няколко страни заявяват претенции към производителя да изтегли от пазара въпросните шампоани и да преработи състава им като премахне изцяло вредното съдържание на отровни вещества.
Johnson & Johnson не реагират по никакъв начин. Потребители започват да се обединяват срещу търговската марка и призовават да премахне химикалите от бебешките продукти, които се продават в цял свят. Преди 2 години и половина Световната здравна организация формира кампания с надслов „За безопасната козметика“. Тя се бори срещу използването на канцерогенни съставки в козметичните продукти. Най-често използваните опасни вещества са диоксин и субстанция наречена quaternium-15, която произхожда от формалдехида, какъвто се съдържа именно в шампоаните за бебета на Johnson & Johnson.
Представители на Johnson & Johnson увериха преди време, че компанията работи над намаляване на съдържанието на опасни химикали в продуктите.
Нов доклад , озаглавен , „Baby’s Tub is Still Toxic“ (ваната на бебето е още токсична), публикуван на 1 ноември показа, че промяна в съставките на шампоаните е минимална и опасността за бебетата все още съществува. Докладът се основава на проучване на съставките, които са изброени в етикета на продуктите, разпространявани в 13 страни. След установяване на резултатите Johnson & Johnson бяха призовани да премахнат окончателно всички вредни съставки в официално писмо, подписано от медицински, природозащитни организации, както и други изтъкнати групи , които защитават интересите на 3.5 милиона хора в САЩ и други страни. Обявен е краен срок 15 ноември.
От Johnson & Johnson отвърнаха, че формалдехидът е безопасна субстанция и промяната на формулата за бебешките продукти би намалила значително нивото на диоксин.