Водата на луната е дошла от комети
Американската мисия ЛКОС (LCROSS) изнесе данни, че откритата на Луната вода е донесена там от комети, а не се е образувала на повърхността от взаимодействие със слънчевия вятър, съобщи „Ню сайънтист“, цитирано от БТА.
През октомври НАСА разби в лунната повърхност два апарата – сегмент от ракета с тегло 2,2 тона и самата сонда ЛКОСС. Преди удара сондата направи снимки на вдигнатите от ракетата отломки и установи, че те съдържат категорични признаци за вода. Предишни мисии също откриха данни за наличие на вода на Луната, но какъв е нейният произход не беше ясно.
Според една от теориите тя се образува от взаимодействието на слънчевия вятър с кислородните атоми в лунната почва, което създава хидроксил и вода. Анализите на събраната от ЛКОСС информация обаче подкрепят алтернативен източник – удари на комети. ЛКОСС откри спекрални данни за летливи съединения, съдържащи въглерод и водород – вероятно метан и етанол, както и на други като амоняк и въглероден двуокис. Тези съединения би трябвало да са се изпарили преди милиарди години, когато Луната се е образувала от останките от сблъсъка между Земята и космически обект с размера на Марс.
Водата, образувана от взаимодействието със слънчевия вятър, би трябвало да е сравнително чиста, без летливи съединения. Кометите обаче са „мръсни ледени топки“. В тях има много летливи съединения, като метан. Второто доказателство, че водата на Луната е донесена от комети, е нейното количество.
Слънчевият вятър може да образува съвсем малко вода – в концентрация от не повече от 1 процент. Учените от космическия център „Годард“ още анализират данните от космическия удар, но изчисленията им показват по-висока концентрация – няколко процента. Летливите съединения са интересна находка, защото те могат да послужат като ресурс за бъдещи пилотирани полети.
Водата е важна за оцеляването на хората, а съдържащият се в нея водород може да послужи за ракетно гориво. Етанолът и метанът могат да бъдат използвани направо като гориво. БТА