Войната в Ирак отива към своя край
Американското знаме няма да бъде развявано вече в Багдад, с което официално се слага край на присъствието на американски военни сили в Ирак, съобщават от BBC. Войната между двата свята, която се води в продължение на девет години, отива към край.
Над 5500 войници са напуснали територията на Ирак. Президентът на САЩ Барак Обама, който още с встъпването си в длъжност обеща, че ще върне американските войници у дома, даде официална конференция пред пресата, на която увери, че армията на САЩ е оставила Ирак в положение на стабилност, сигурност и самоувереност.
Войната в Ирак отне живота на над 4500 американски и 100 000 иракски граждани. Военните разходи са коствали на Съединените щати близо един трилион долара.
Привържениците на партията на републиканците в САЩ подложиха на критики решението за оттегляне на военните сили, докато голямата част от американските граждани приеха положително този ход.
На 14 декември Обама изнесе поздравителна реч в Северна Каролина по случай завръщането на войниците. Президентът приветства армията с думите „удивителното постижение, което трябва да ги кара да вървят с гордо вдиганата глава“.
„Всичко, което нашите войници направиха в Ирак – боевете, саможертвата, изграждането, тренировките и лишенията – ни доведе до момент на висш успех“ каза той и допълни „Войната в Ирак е към своя край и вашето участие в нея ще бъде увековечено в историята на САЩ“.
1.5 милиона американци са служат на мисии в Ирак от 2003 насам. Освен споменатият брой загинали, над 30 000 са били ранени.
Войниците, които са били изпратени през 2007, наброяват 170 000. От тях около 5500 са остават, разпределени в други бази. Последният път когато войници са изпратени на участие в операция, е през август 2010 година. Сега в Ирак остава малък контингент от 200 души, които ще изпълняват функции на консултанти, 15 000 американци се намират в американското посолство в Багдад, където ще останат до окончателният край на войната.