Грижи за мазна кожа
При този тип кожа мастните жлези работят по-интензивно от нормалното. Причината е ендокринна, свръхпроизводство на мъжките полови хормони, тестостерон и други.
Връхният, рогов слой е по-плътен, което води до запушване на порите. Себумът, отделян от мастните жлези остава в порите, в резултат на което кожата се възпалява и се образува акне.
Единствената положителна страна е, че мазният филм играе роля на защитен срещу вредното въздействие на околната среда и запазва кожата млада по-продължително време.
Най-разпространените грешки при грижите за мазната кожа
1. Твърде агресивни почистващи средства
Използването на агресивни почистващи средства е с обратен ефект. Клинични изследвания показват, че при силно обезмазняване кожата възстановява дефицита на себум като активизира отделянето му, в резултат на което се образува още по-плътен мастен филм.
Препоръчително е да се употребяват по-меки почистващи средства, но по-често, 3 пъти дневно. Задължително мазната кожа се почиства сутрин и вечер. Подходящи продукти са лосионът и гелът предназначени за мазна възпалена кожа, тъй като съдържат антибактериални вещества, които предотвратяват инфектирането на кожата.
2. Отделяне на пъпките
Когато пората се запуши от роговите клетки, себумът остава в нея. Тази маса от себум, мъртви клетки, замърсявания и бактреии образува съдържанието на пъпката. При възпалението й се появава акне. Не се препоръчва отделянето на съдържанието на пъпките, тъй като е възможно да се развие сериозен възпалителен процес.
Отделянето на неприятните образувания може да се предприема, но не по-често от веднъж седмично. Предварително кожата трябва да се почисти и да се подложи на омекотяване чрез пара или други средства. При почистването задължително се използва чиста салфетка. След процедурата се налага дезинфекция с лосион, съдържащ спирт.
3. Погрешни твърдения, свързани с акнето
Популярни са репликите, че акнето се появява вследствие на свръхконсумация на сладки, тестени изделия, шоколад, както и лоша хигиена. Подобни твърдения са необосновани и могат да доведат само до дискомфорт. Всъщност, отношение към мазната кожа и акнето има стресът.
Вместо да се поддавате на подобни грешни схващания направете консултация със специалист, който да ви насочи как компетентно да се грижите за мазната кожа и широките пори и евентуално да ви препоръча хранителен режим, който да се отрази благоприятно и на кожата, например прием на повече вода, определен вид чай и др.
4. Медикаменти
Има лекарства, които предизвикват поява на пъпки. Такива са съдържащите йод и витамин В.
На листовката на лекарството би следвало да е отбелязан този страничен ефект. Проверете в съдържанието или се консултирайте за съставките на лекарството при фармацевта, така ще сте наясно дали причината за акнето е в изписаното лечение.
Puls.bg