Гръцките спасители ядосани
Започна срещата на големите двадесет във френския град Кан. Топ темата на заседанията, които ще се проведат както днес и утре е политическият гаф, който според Европа допусна гръцкия министър-председател Георгиос Папандреу.
Да припомним, че той предложи на гръцкия народ да се включи пряко в управлението на своята държава като гласува на референдум исканите от Европа промени, които принципно се приемат изключително негативно от болшниството от гръцкия народ.
Лидерите на страните от Г-20 ще информират европейската общественост за плана, сработването на който трябва да доведе до овладяване на дълговата криза на „стария континент“. Разгласяването на плана, който беше изготвен през миналата седмица се очаква да даде отговори на въпросите за евентуалното участие в него на Китайската народна република и МВФ.
Още снощи в неофициални разговори лидерите на Германия и Франция, съответно Ангела Меркел и Никола Саркози, както и шефката на Международния Валутен Фонд – Кристина Лагард, обсъдиха ситуацията в Гърция. Към неформалното начало на съвета на Г-20 са се включили и представители на правителството на Гърция.
Меркел и Саркози са били еднозначни в твърдението си, че да се спаси еврото е много по-важно от това, да се спаси Гърция от фалит, но към този момент двете са тясно свързани.
В отговор на приетата идея за референдум от гръцкото правителство най-големите в Германия и Франция са били категорични, че Гърция няма да получи следващия транж докато не излязат резултатите от въпросния референдум.
С действието си по искане на вот на доверие от гръцкия парламент, който ще се състои в петък, Папандреу за пореден пък показва, че иска да си измие ръцете и по възможност дори да слезе от отговорност. Самия факт, че той поиска да попита народа си за провеждането на референдум само показва, че той иска да изчисти съвестта си за трудния избор, и да бъде упражнена демокрацията в основния ѝ чист вид – „Глас народен, глас Божи!“