Дом за стари хора – начини за удължаване на активното дълголетие
Темата за удължаване на активното дълголетие, поддържане на жизнения потенциал, морално, физическо и психическо здраве отдавна се изучава от геронтолози, лекари, психолози и социолози по целия свят. Всички са съгласни, че основният проблем на възрастните хора, за да се насладят на живота пълноценно, е липсата на комуникация и самотата, с които много се сблъскват след пенсиониране.
Една от основните задачи на всеки уважаван дом за стари хора е създаването на благоприятна психологическа атмосфера и условия на живот за удължаване на активното дълголетие на пенсионерите.
Разбира се, времето не може да бъде спряно, но с помощта на внимателен, професионален персонал, с участието на съседи, гости на пансиона, наистина е възможно да се създаде благоприятна атмосфера, да се избегнат психологически проблеми и психични разстройства, които, за съжаление, са характерни за възрастните хора.
Нека накратко изброим основните условия за поддържане на правилното психологическо състояние, благополучие и активно дълголетие в дом за стари хора.
Положително отношение към живота
В такова трудно време като сега, когато икономическите проблеми се наслагват върху епидемиологичните ограничения за по-старото поколение, е трудно да останеш оптимист, оставайки сам, в принудителна самоизолация. Преодоляването на такива трудности и ограничения, поддържането на реалистичен поглед върху житейските обстоятелства, трезвата оценка на възможностите на възрастта и поддържането на положително отношение ще помогнат за увереността, че наблизо има хора, които са готови да помогнат с думи и дела.
Оптимистичното отношение е необходимо за поддържане на добро физическо и психическо състояние на човек във всяка възраст. В специализирания дом за стари хора винаги има някой наблизо, който може да осигури морална подкрепа, да отвлече вниманието от тъжните мисли, да добави приятни моменти и истински празници към живота на възрастен човек.
Комуникативност и работа в екип
Дори и в напреднала възраст не е твърде късно да създадете нови приятели и добри познати, които споделят вашите интереси или могат да ви въведат в нови интересни дейности. Общуването със съседите и служителите в дома ободрява, повишава жизнеността.
Атмосферата в пансиона не позволява на възрастния човек да се чувства забравен от старите си приятели, помага за намирането на нови, учи го да помни и да се грижи за стари и нови приятели. Винаги има възможност да обмени новини със съседите, организират се различни вечери по интереси, колективни четения в библиотеката …
Ако под работа имаме предвид задължително монотонно, не много интересно занимание, много пенсионери са прави, когато казват: „Стига. Пенсиониран съм, ще си почина!“ Всъщност най-добрата почивка е смяната на дейността.
Можете да копаете в градината, да се грижите за цветята, да метете пътеките или да оставите снега по тях, каквото ви харесва. Всичко трябва да е с мярка и с удоволствие…