Защо хората в целия свят носят дънки
В средата на 19 век златната треска привлича половината свят в САЩ. През 1853 година баварецът Леви Страус напуска родния си дом и също заминава за Америка. Но не за да търси скъпоценности, а за да открие работилници за шиене на панталони за златотърсачите. Неговата фабрика започва да произвежда гащеризони от кафяв плат за палатки, който е бил доставян от Генуа. Върху денковете е имало щампа Genes, която американците са прочели като “джинс”. Сините дънки са се появили поради недостига на брезентов плат. Новият син плат е бил докаран от френския град Ним. Маркировката De Nimes дава названието “деним”.
Понякога платът не е издържал тежестта на инструментите и за да не се късат джобовете, към тях са били прикрепени специални капси. През 1873 година светът за първи път е видял оригиналните дънки Levi`s. Много скоро и дамите са си извоювали правото да носят дънки. През 1953 година е произведен първият женски модел. След това без всякакъв бой дънките са завладели целия свят, в това число и непристъпната крепост – Съветския съюз.
През 50-те години на миналия век дънките са се настанили трайно в гардероба на хората.
Секссимволите на епохата Елвис Пресли и Марлон Брандо също са носили дънки. Първите дънки са били възприемани като секси облекло. През 1952 година върху женските дънки за първи път се появява цип – истински шамар за консервативния морал.
През същия период особено модерни са били дънките с 5 джоба: два отпред, два отзад и един малък (за часовник) в десния преден джоб.
През 60-70 годни дънките стават униформа на хипитата като символ на свободата, сексуалността и новото мислене. На мода излизат разкроените модели тип “камбана” – силно изтъркани и декорирани те буквално са се държали само на бедрата.
В началото на 70 години “горещите панталони” са предизвикали истинска истерия: по-къси от женски шорти те едва са скривали женското “целомъдрие”. Този стил са възвърна и през началото на 90 години.
Tia.bg