За изтичането на германските пари от България
Напоследък за забелязва една негативна икономическа тенденция на оттегляне на германски финансови капитали от България. Германия като най-голямата европейска икономика е на незавидното 5-то място по инвестиции в България. И ако до миналата година се забелязва някакъв баланс на инвестиции, то тази 2011 година се оказва доста проблемна от към немски капитали. Цели 56 милиона евро са си заминали обратно за Германия за първите 9 месеца на тази година.
За съжаление германския пример за изтегляне на инвестиции споделят и държави като Унгария Англия, Гърция и Америка. Най-често срещаните явления са закриване на българските клонове на немския бизнес. Причините за този отлив могат да се търсят както в световната финансова криза, която не подмина и България, така и в апетитите на големите немски фирми за високи печалби, които се разминават с действителността у нас.
Немските фирми у нас се оплакват и от трудна събираемост на задълженията от български фирми. Нашите умници използват типични български прийоми – всичко се прехвърля на хора без имущество, като така не може да им се потърси съответната персонална и юридическа отговорност.
Определено най-големия инвеститор от Германия у нас, който си тръгва е електроразпределителното дружество Е.ОН. Немският гигант не оправда очакванията си за реализиране на високи печалби и се оплака от спънките за повишаване цената на тока, които постоянно му правят от правителството и регулаторите.
Нека да припомним имената и на други две немски знакови дружества, които си тръгнаха от България – „Вац“ и „Хайделберг Цимент“. Силно се надявам тенденцията по изтичане на немски капитал от България за Германия през следващата година да спре, въпреки че тенденцията не е положителна, особено след най-пресния пример Е.ОН, който дори скришом от държавата продаде дружеството.