Канализация: кога се налага нейната подмяна в сградата
Живеем в 21-век и не може да си представим живота без канализация. Но и тя се нуждае от профилактика и ремонт.
Със сигурност почти всеки през живота си в своя дом се е сблъсквал с повреда, която е свързана с отпадните води, по една или друга причина. И е наясно, че това е доста неприятно.
Канализацията, по принцип, е една и съща в многоетажна сграда и еднофамилна къща на село. Разликите започват извън сградата. В селото отпадъчните води влизат в централната канализационна мрежа, собственост на общината, която е отговорна за състоянието и работата й. В същото време проблемите с вътрешната и външната канализация са притеснение само за собственика на къщата.
А за един голям жилищен блок или кооперация възникналите проблеми с канализацията са много по-сложни и свързани. Например, в стари сгради в апартаментите обикновено са използвани чугунени тръби. Този материал, въпреки своята масивност, има ограничен експлоатационен живот. Той е податлив на корозия и постепенно се разрушава от постоянно механично натоварване.
С годините канализацията трябва да се демонтира и на нейно място да се инсталира нова. Планираните ремонти трябва да се извършат от специализирана фирма, която ще използва съвременни пластмасовите аналози. Те не са обект на корозия и имат гладка повърхност, която увеличава тяхната пропускливост.
Такива тръби се използват и при подмяна на канализационния щранг в апартамента. Той всъщност приема каналните води от отводните отклонения. Този вид щрангове се прикрепват със скоби към стената. Течовете от тях са ужасни за собственика на апартамента, а спешните аварийни ВиК услуги са доста скъпи и сложни, особено ако самите щрангове са затворени в инсталационни шахти. По тази причина може да се стигне и до къртене.
По принцип подмяната на канализационната система в жилището е задължителна, ако е изтекъл експлоатационният живот на тръбите. Но при чести аварии се налага тя също да се подмени спешно.
Канализация: кои са често срещаните аварии?
Тя може да бъде повредена от вътрешни и външни фактори, а именно:
- рязък спад на налягането;
- голямо нередовно изпускане на вода;
- запушване на тръбите;
- външно механично въздействие (удар) и др.
Последиците могат да бъдат различни: от напукване до нарушение на връзките в тръбите.
Запомнете: ремонтът на това съоръжение е много важен за един дом. Той не бива да бъде подценяван.
Напълно възможно е в сградата да бъде инсталирана канализационна система от полимерни, чугунени тръби или комбинирана система от два вида. Методите за ремонт на повреди са почти еднакви, но ремонтът на пластмасовите тръби е много по-лесен от металните. Но и в двата случая само специалисти могат да се справят с наложения ремонт. Доверете се на фирма, която има добри отзиви във форумите за качествено извършената работа в тази сфера.