Красотата на танца
Независимо дали е соло, по двойки или в трупа, любителите на танцовото изкуство ще се съгласят, че едва ли има по-прекрасно и освобождаващо духа средство от него. Чрез тялото си ние изразяваме много чувства, емоции и знаци, затова човек танцувайки се отпуска, релаксира и развеселява по-възможно най-добрия начин.
Ако оставим на страна положителните емоции, които ни предоставят танцовите движения, трябва да отбележим и благоприятното влияние върху тонуса и здравето.
Повишават здравината на костите
След 50-те идва времето на остеопорозата и само физическото натоварване може да повиши здравината на костите. Учени установили, че при деца, чиито майки са ги водили на курсове по танци, костите са с 5% по-здрави от тези на връстниците им.
Това може да избави танцьорите от проблеми в бъдещето. Най-ефективни са упражненията, които осигуряват необичайно натоварване на костите. Танцът, с неговите наклони, завъртания и пренасяне на тежестта на тялото от един крак на друг, идеално се вписва в теорията на американските учени.
Подобряват функциите на мозъка
Танцът заставя мозъка да произвежда вещества, поощряващи растежа на нервните клетки. Британци открили, че посещението на кръжок по танци само два пъти в седмицата намалява риска от появата на слабоумие. А страдащите от Алцхаймер възвръщат спомените си, когато се движат под звуците на любимата музика.
Танците подобряват и равновесието. Корейски изследователи установиха, че този вид физически занимания променят химията на мозъка – увеличават нивото на хормона на щастието, серотонин, и заглушават допамина, хормона на шизофренията.
Извайват формите
Когато танцуваме, изгаряме средно 400 калории на час, както при колоездене или плуване.
А енергичната салса може направо да ви стопи. И нещо, което е особено приятно – не е нужно да полагате прекалено много усилия, за да изглеждате добре и да бъдете по-здрави.
club.bg