От 20 години икономиката ни стои на едно място
От икономическа гледна точка за 20 години преход може да се каже, че донякъде в 2009 година по някои показатели покриваме 1990 г., тоест икономиката ни е „мърдала на място”.
Това заяви икономистът доц. Боян Дуранкев, предаде агенция Фокус.
По отношение на социално-икономическите индикатори и най-важният от тях – индексът на човешкото развитие, който за първи път е измерен през 1990 година точно в зората на прехода, България от 28 място, днес е на 61-во в света.
Само ако този показател се погледне, това означава, че в България провалът от икономическа гледна точка, а от там и от социална, тъй като икономиката не функционира сама за себе си, а за хората, е неописуем – тотален провал, срив, граничен с геноцид на голяма част от населението, коментира той.
Сериозен спад се забелязва и към другите елементи от развитието – здраве и образование.
Най-важното, по думите ме, е, че на 20-та година, когато другите страни започват да вървят нагоре, България изпада в криза, която показва, че очевидно не е свързана със страните-контрагенти. Това са вътрешни проблеми и най-вече икономически проблеми, базиращи се на действащата дясна икономическа доктрина. Но ако преди 20 години имаше вяра, че нещо може да се промени за големите групи от населението, най-бедните, мизерстващите, тези, които търсят работа или живеят с 200-400-600 лева заплата, за тях след 20 години вече няма надежда, те не вярват на никого, каза доц. Дуранкев.
Два пътя имаше през 1989 година. Единият беше държавната собственост да се превръща постепенно в обществена и да работи по-открито, по-чисто, ако си спомняте думите гласност, перестройка и по-пазарно настроена за хората. Втората беше обратната идеологема, който се базираше върху тогавашните доктрини на вашингтонския консенсус, базиращи се върху идеите за свобода на избора на Милтън Фридман и на Фридрих Хайек. Още една книга тогава беше много актуална – на Франсис Фукуяма – Краят на историята и последният човек, тоест най-накрая открит идеалният механизъм, който ще позволи всички хора да живеят все по-добре и да потребяват все повече.
След 20 години, даже по-малко, се оказа, че тези жалони за развитие на дясната идеология, доведоха до пълен провал САЩ, те се сринаха на 37-мо място по здравеопазване в света и трябваше да дойде един Барак Обама, за да отмени тези идеологеми, докато в България идеологемите на този десен преход всъщност бяха развити и експлоатирани от левицата. Още по-парадоксалното е, че е напълно възможно, например в здравеопазването реформите надясно да продължат. След 20 години светът прави лек ляв завой, а България – силен десен, коментира още той.