Предпазни мрежи в земеделието – приложения
Всеки опитен земеделец не спира да мисли по какъв начин да осигури оптималното количество светлина за насажденията си. Ако растенията не са защитени от силното UV лъчение, разсадът може да загине. И тук на помощ идват така наречените предпазни мрежи за земеделието.
Една засенчваща мрежа е истински „спасител“, защото може успешно да предпази растенията от жарките лъчи на парещото слънце през лятото. Разбира се, това е само един от примерите.
Съществуват и други модели, например популярната в земеделието мрежа против градушка, мрежи за предпазване от птици и други.
Защитни мрежи в земеделието – как да ги използваме?
Да вземем за пример засенчващите защитни мрежи. Предимствата на този материал са многобройни:
- Голямо разнообразие от материали по ширина, дължина и процент на засенчване
- Възможност за закупуване не само на ролки, но и на метър
- Висока издръжливост (до 5 години) и здравина поради наличието на подсилен ръб и UV стабилизатор
- Лесно инсталиране
- Универсален цвят и голямо разнообразие от употреба
Функции, препоръки за избор и инсталиране
Мрежата за засенчване е в състояние да намали значително температурата и да предпази растенията от жарките слънчевите, създавайки им максимално комфортна среда за развитие.
За да изберете мрежа от този тип, трябва да сте наясно с тези 3 параметъра – ширина, дължина и процент засенчване. Можете да я монтирате на рамка, изработена от тръби или греди.
Благодарение на фабричните дупки по краищата, не е необходимо да купувате скоби, а просто използвайте тел или канап.
За фиксиране към рамката може да заложите на строителен телбод. В този случай дори и при силен вятър мрежата няма да може да се откъсне и ще остане на мястото си непокътната. Има само една особеност и тя се отнася до използването й през зимния период. Тогава би било по-добре да я премахнете, за да избегнете разтягането й вследствие голямата влага.
Различните проценти на засенчване определят и предназначението на защитната мрежа:
- 45% – тази опция се използва най-често за топлолюбиви растения, като краставиците. Зеленчуците отдолу да изсъхнат, но също така ще получат необходимото количество слънчева светлина.
- 60% и 70% е много добра опция за покриване на разсад от домати. Това е универсално решение и е идеално за култури, които изискват умерено количество слънчева светлина.
- 80% и 85% вече имат приложение и извън земеделието – те са чудесни за засенчване на автомобил от слънцето и също така се използват за създаване на огради. Тази мрежа има плътна структура и е идеална също за изработване на беседки и сенници за плажа.
- 95% е най-плътният модел, който осигурява максимална слънцезащита и също не е подходящ за целите на земеделските стопани.
Специалистите не препоръчват да използвате мрежи с 85% или 95% засенчване за отглеждане на растения. Причината е, че те не позволяват на въздуха да преминава добре и така растежът на растенията може да бъде нарушен, защото няма да получават оптималното количество слънчева светлина.
Колкото до специалните мрежи за защита от градушки в земеделието, то тяхното предназначение е съвсем ясно – благодарение на подобно предпазно средство няма за какво да се тревожите, когато върху посевите ви се изсипе градушка. Практичната мрежа против градушка е изработена така, че да осигурява защита дори и от дребните ледени топчета. Те ще останат на повърхността на мрежата, а след спирането на градушката просто ще се разтопят и ще осигурят на растенията живителна влага.