Устройство, монтаж и принцип на работа на всички видове електропастири
Пътувайки в някой закътан селскостопански район на страната ни, е много вероятно да се натъкнете на следната пасторална картина: Различни по численост стада пасат свободно по зелените поляни, без да се забелязва никакво човешко присъствие. Ако се чудите как така животните са оставени без надзор, то знайте, че те вероятно са заградени с електрическа ограда. На електропастири днес разчитат не само животновъдите, но и земеделските стопани, както и собствениците на домашни любимци – кучета и котки.
Какво представлява и как работи електропастирът?
Електропастирът представлява лека конструкция, изградена от проводници, по които тече ток с високо напрежение и ниска мощност. Електрооградите съществуват в огромен брой вариации спрямо вида на използвания проводник, но всички те се захранват от устройство, наречено импулсен генератор. Той е сърцето на оградната система.
Терминът „електропастир” има две значения. Това е името на генератора на токови импулси и на самото съоръжение. Стандартната оградна система се състои от набор от компоненти, сред които:
- Импулсен генератор;
- Система от проводници;
- Изолатори, съединители;
- Опори (стълбове за укрепване на проводниците);
- Врата;
- Заземяващ стълб;
- Кабел с високо напрежение.
Болшинството електрически огради могат да бъда разширени с добавянето на допълнителни елементи. Това могат да бъдат: тестери на напрежение, намотки, адаптери, предупредителни табели и резервни части. Ограждението би могло да се захранва от наличната мрежа на 220 V, от 6/12 V акумулаторни батерии или от фотосоларни панели.
Принципът на работа на електрическите огради следва една и съща схема. Генераторът генерира електрически импулс на всяка секунда. По този начин, в случай че животно (селскостопанско или диво) докосне оградния проводник, то ще усети неприятен, но напълно безопасен за здравето му токов удар. Много скоро животните разбират, че е по-добре да стоят далеч от ограждението.
Инсталиране на системата
Изграждането на конструкции тип електропастири се извършва по предварително изготвена схема. Желателно е оградата да бъде прецизно проектирана спрямо топографията на местността и площта на зоната, която ще бъде оградена. Някои стопанства се заемат сами с монтажа на електропастира, но други предпочитат да поверят задачата на професионален екип. У нас има компании, предлагащи не само оградите, но и техния монтаж.
Инсталацията на електропастири се извършва в следната последователност: Първо се монтират опорните стълбове/колове, след което по тях се опъва проводника (тел, лента,въже). Фиксирането на проводника се извършва с помощта на изолатори, като се поставя и устройство, изпълняващо функцията на врата. Вратата дава възможност за безопасно влизане и излизане от оргадения периметър.
Финалните стъпки при монтажа на електропастири включват инсталиране на заземяване и свързване на оградата към генератора на токови импулси. Преди животните да бъдат пуснати в защитения периметър, е желателно да се направи тест, който да потвърди, че оградата функционира правилно.
С помощта на специален тестер се проверяват както генератора, така и проводниците. На мястото, където проводниците са съединени не бива да се чува „прищркване” и да се виждат искри. Допустимото минимално напрежение на електрическите огради е 4000V. Мощността зависи от големината и вида на отглежданите животни.
Предимствата на електропастира са: простота на конструкцията, лесен монтаж и дълъг експлоатационен живот, независимо от атмосферните условия. Можете да си купите електропастир от специализираните уебсайтове. Определени онлайн магазини предлагат богат избор от готови комплекти и компоненти за тях. Цената на оградата зависи от дължината на периметъра, мощността на генератора и материала на опорите.