Изберете подходящия обектив за вашия фотоапарат и фотографските ви нужди
Едно от най-хубавите неща на DSLR и безогледалните фотоапарати (и основното им предимство пред смартфона ви) е възможността им да бъдат специфични. Докато правенето на снимки с устройство, което носите в джоба си по цял ден, е лесно, снимането със специален фотоапарат ви дава много повече възможности за настройка в зависимост от това какво снимате. Точно затова не е възможно да имате универсален обектив, който да работи перфектно за всяка снимка, във всяка ситуация.
Но обективите не са евтини, така че да разберете кой да закупите може да бъде предизвикателство – количеството на предлаганите варианти може да бъде зашеметяващо, а спецификациите понякога включват понятия, които новаците не разбират напълно.
И все пак не е нужно да е трудно. Въпросът е само да прецените от какво се нуждаете, да прецените какво можете да си позволите и да се уверите, че избраният обектив действително пасва на вашия фотоапарат.
Обективите не са евтини. Професионалните фотографи харчат за тях поне толкова пари, колкото и за самия фотоапарат. Когато купувате нов обектив, трябва внимателно да прецените какво можете да си позволите.
Всички големи производители предлагат набор от подобни обективи на различни цени. Повечето хора ще се справят напълно с най-евтиния вариант – повишеното качество на изработката и изображението, както и по-широката максимална бленда са от значение само за професионалисти или любители, за които цената не е проблем. По подобен начин има десетки различни обективи за фотоапарати, които се предлагат в широк ценови диапазон.
Това не означава, че винаги е добра идея да изберете най-евтиния обектив – има сериозни компромиси, когато пазарувате само по цена:
- По-евтините обективи имат по-лошо качество на изработката и повече пластмасови части. Те не могат да издържат на много натоварвания.
- Скъпите обективи често имат уплътнение срещу атмосферни влияния и са по-устойчиви на прах, мръсотия и вода.
- По-евтините обективи обикновено имат по-лоша оптика и по-бавно фокусиране, поради което изображенията им не са толкова остри, колкото тези на по-скъпите.
- По-евтините обективи имат по-тесни максимални диафрагми и евентуално максимална диафрагма, която се променя в целия диапазон на увеличение. Това ще затрудни снимането на бързо движещи се обекти или на обекти при слаба светлина, през нощта или при използване на обектив без статив.
- По-скъпите обективи могат да имат по-голямо максимално фокусно разстояние.
Когато става въпрос за закупуване на нов обектив, трябва да балансирате между това, което сте готови да платите, и компромисите. В един идеален свят бихте разполагали с неограничени средства, за да купите най-добрия обектив в класа си, но в случая ще трябва да се съобразите с гореизброените характеристики при избора на тови важен елемент от фотографската техника.